KONTAKT OS ALLE HVERDAGE PÅ TLF. 2299 0020 abdance@abdance.dk

Afdansningsbal 2019

Program 2019

01. 10.00 Åbningsshow  

02. 10.20 Moderne Jazz – You Say – Haderslev

03. 10.22 Institut vinder 2019 – Hip-Hop solo

04. 10.30 Ungdom Showhold Sønderborg

05. 10.40 Sport Hip-Hop Solo – Super Star

06. 10.45 Sport Disco Duo

07. 10.46 Sport Hip-Hop Duo – Super Star Sofie og Mille

08. 10.47 Moderne Jazz – I wanna dance – Aabenraa 1

09. 10.49 Børne Showhold – Aabenraa og Haderslev

10. 11.04 Sport Hip-Hop Duo – Begynder

11. 11.05 Junior Showhold –  Haderslev

12. 11.16 Moderne Jazz – Heat – Aabenraa 2

13. 11.17 Seje Drenge – Aabenraa

14. 11.25 Sport Hip-Hop Duo – Super Star Emil og Christian

15. 11.26 Sport Hip-Hop Solo – Talent

16. 11.29 Institut vinder 2019 – Disco Solo

17. 11.33 Sport Hip-Hop Duo Fælles – Begynder/Rekruttering – No excuses

18. 11.36 Sport Hip-Hop Duo – S.Konkurrence/Star

19. 11.38 Junior Showhold/Girly Teens –  Sønderborg

20. 11.49 Moderne Jazz – Me Too – Haderslev

21. 11.51 Sport Hip-Hop Duo – Super Star Nicole og Smilla

22. 11.52 Sport Hip-Hop solo fælles – Begynder/Rekruttering – 1999

23. 11.56 Disco Duo fælles

24. 11.57 Sport Hip-Hop Solo – Konkurrence

25. 11.59 Ungdom Showhold – Tønder og Aabenraa

26. 12.10 Moderne Jazz – Scars to you beautiful – Aabenraa 2 og Haderslev

27. 12.13 Moonlight Brothers

12.23 Nåle 

Halvleg

28. 13.30 Sport Hip-Hop Solo Fælles – Talent til Star – High Hopes

29. 13.33 Præsentation af ny discolærer Karoline Lybecker

30. 13.34 Battle-holdeta

31. 13.44 Moderne Jazz – Eastside –  Aabenraa og Haderslev

32. 13.45 Sport Hip-Hop Solo – S. Konkurrence/Star

33. 13.49 Institut vinder 2019 – Hip-Hop Duo

34. 13.57 Sport Disco Solo Fælles

35. 13.58 Junior Showhold – Aabenraa

36. 14.09 Freestyle hold

37. 14.14 Sport Hip-Hop Solo – Begynder

38. 14.18 Børne Showhold Sønderborg

39. 14.33 Institut vinder 2019 – Disco Duo – 1 par

40. 14.34 Moderne Jazz – Ocean eyes – Aabenraa 2

41. 14.36 Sport Hip-Hop Duo – Talent

42. 14.38 Ungdom Showhold – Haderslev

43. 14.49 Sport Hip-Hop Solo – Rekruttering

44. 14.51 Moderne Jazz – Moonlight – Aabenraa 1 og Haderslev

45. 14.53 Sport Hip-Hop Duo – Super Star Josephine og Laura

46. 14.54 Sport Disco Solo

47. 14.56 Sport Hip-Hop Duo – Konkurrence

48. 14.57 Junior Showhold –  Tønder

49. 15.08 Sport Hip-Hop Duo Fælles – Talent til Star – Body

50. 15.12 Fælles afslutning                                               

15.22 Slut

Ret til ændringer forbeholdes

Sport åbningsshow tøjfarver

SPORT – ÅBNINGSSHOW – TØJFARVER – AFDANSNINGSBAL 2019

  • Con Calma – alle En masse forskellige valgfrie farver.
  • Catch the train – Hold 1 En masse forskellige valgfrie farver.
  • &burn – Hold 2 Sorte bukser & hvid bluse.
  • Break Ya Neck – Hold 1 Helt sort tøj.
  • Monster – Hold 2 Sorte bukser & hoodie (hættetrøje)
  • Not Nice – Hold 1 Sort, hvid & rød
  • Like That – Hold 1 Sort, hvid & rød
  • Juice – Hold 2 En masse forskellige valgfrie farver.
  • This is what you came for – Hold 2 En masse forskellige valgfrie farver.
  • This one’s for you – Alle En masse forskellige valgfrie farver.

”Masse valgfrie farver” kan være alt muligt forskelligt – det er kun fantasien der sætter grænserne…

Har I spørgsmål så spørg endelig i danseskolen.

Sport tøjfarver

SPORT – TØJFARVER – AFDANSNINGSBAL 2019

Sport 1 Fælles Solo (1999) Blå bukser – Hvis bluse – Noah Rød Cap – Pigerne rødt tilbehør.
Sport 2 Fælles Solo (High Hops) Bukser: Cowboy – Overdel/tilbehør: Hvid, sort, blå.
Sport 3 Fælles Solo (Super star) Sorte bukser – Overdel/tilbehør: grå, hvid, gul

Sport 1 Fælles Duo (No Excuses) Forreste i Hvid – Bagerste i Sort
Sport 2 Fælles Duo (Body) Sorte bukser – Sort overdel og rødt tilbehør.

Tilbehør kan være alt fra en bluse rundt om maven, til en stribe på bukser eller et tørklæde i farven – det er kun fantasien der sætter grænserne…
Har I spørgsmål så spørg endelig i danseskolen.

Showhold/seje drenge tøjfarver

SHOWHOLD/SEJE DRENGE – TØJFARVER – AFDANSNINGSBAL 2019

Børneshowhold
Grundfarver: Sort, hvid, blå (cowboy)
samt: Piger Rød/Pink/Lyserød nuancer
Drengen i blålige nuancer.

Junior showhold
Grundfarver: Sort, hvid, blå (cowboy)
samt: Lyserød eller lavendel nuancer – Drenge kun grund farver.

Ungdoms showhold
Grundfarver: Sort, hvid, blå (cowboy)
samt: Pigerne leopard – Drengene sort cap

Seje drenge
Grundfarver: Sort, hvid, blå (cowboy)
samt: Gule nuancer

Tanken er at alle har noget tøj der er enten sort, hvidt, blåt eller noget cowboy…..Og at alle hold så har en farve der er ens på.
Det kan være alt fra en bluse, til bukser eller bare et tørklæde i farven – det er kun fantasien der sætter grænserne…

Har I spørgsmål så spørg endelig i danseskolen.

Nåleliste børn

5 års nåle

   
     
Estha Sofie Bakowsky Aabenraa BSH
Johanne Dahl Aabenraa JSH
Cecilie Mare Nielsen Aabenraa JSH
Isabella Eschelsen Aabenraa JSH
Mariella Colmorn Aabenraa Moderne
Stefanie Højland Hansen Aabenraa USH
     
Mathias Engsig-Karup Sønderborg USH
Anne Andersen Sønderborg USH
Mathilde Kirkegaard Petersen Sønderborg USH
Liva Bay Albrechtsen Sønderborg JSH
Carla Gad Sønderborg JSH
Felina Braukmann Sønderborg JSH
Milla Soupuro Sønderborg JSH
Adam Hemsø Sønderborg USH
Lykke Pagaard Hansen Sønderborg USH
Silje Mathiesen Lauesen Sønderborg JSH
     
Frederikke Gaul Tønder JSH
Mathilde Gaul Tønder USH
Signe Holm Tønder USH
Trille Emborg Tønder USH
Charlotte Hansen Tønder JSH
Anne Christiansen Tønder JSH
     
Aya Schmidt Haderselv JSH
Nicole Werge Haderselv JSH
Anna Friis-Skovdal Haderslev USH
     
Mathilde Ellen Clausen Sport  
Emma Al-massody Sport  
Noah Karlson Sport  
Amalie Toft Sport  
Josefine Graae Rasmussen Sport  
Smilla Back Sport  
Ida Rasmussen Sport  
Maria Andersen Sport  
Caroline Markussen Sport  
     

10 års nåle

   
     
Freya Cecilie Eisenblatter Aabenraa JSH
Lærke Rasmussen Aabenraa JSH
Mathias Atzen Tønder USH
Frederikke Junker Sport  
Nanna Fangel Sport  
Ditte Hammer Sport  
Shila Hougaard sport  
Emma Boserup sport  
Emma Grønbæk Jæger Knudsen sport  
Kristin Graae Rasmussen sport  
Mathilde Boserup sport  
Freja Holm Beeck Sport  
Rebecca Hansen Sport  
Mathilde Clausen Andersen Sport  
     

15 års nåle

   
     
Malene jacobsen Aabenraa USH
Karoline Holst Matthiesen Aabenraa Moderne
     

20 års nåle

   
     
Sille Wogensen Sport – Disco  
Mathilde Carlson Sport  
Sofe Westergaaard Sport  
Jossephine Junker Sport  
     

25 års nåle

   
     
Astrid Skøtt Sport – Disco  
     

30 års nåle

   
     
Laura G. S. Iversen Sport  
Christian Aagaard Sport  

Nåleliste par

År Navn By Hold
5 Lise og Severin Stollig Sivesgaard Sønderborg Øvede
5 Mogens Kaasgaard Sønderborg Begynder
5 Peter Simonsen Aabenraa Viderkomne
5 Jens Ove Hollænder Sønderborg Øvede
       
10 Mona og Lars løbner Hansen Tønder Viderkomne
       
40 Anitta Clausen Aabenraa Par øvede

Skal vi ringe dig op?

Priser »

Tilmeld dig »

Nyheder »